Téma měsíce

Finanční vzdělávání

Finanční gramotnost je soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích. 

21. století je takřka každé rozhodnutí ovlivněno nebo spojeno s jeho finanční situací a financemi. Pokud se člověk má dobře orientovat v tomto světě, musí obsáhnout široký záběr znalostí a dovedností přímo i nepřímo navázaných na finance. Informace, které jsou pro rozhodování o financích podstatné, se přitom velice rychle mění. Díky prudkému rozvoji informačních technologií, které umožňují nové typy finančních procesů a transakcí, se děti pohybují v jiném světě finančních operací, než se v jejich věku pohybovali rodiče.  (zdroj: wikipedia.org)

Webinář

Mediální gramotnost

14. 9. 2016, od 20hod - Bc. Monika Dudková, Mediální koordinátorka yourchance o.p.s.

  • Prezentace z webináře (.pdf) a videozáznam z webináře jsou k dispozici zde.

Finanční vzdělávání

26. 9. 2016 / 6. 10. 2016 (opakování), od 20hod - Ing. Kateřina Lichtenberková, Odborný garant projektu Finanční gramotnost 

  • Prezentace z webináře (.pdf) a videozáznam z webináře budou k dispozici zde

Soutěž pro 2.st ZŠ a SŠ

Od 1. 12. 2016 se žáci 2. stupně ZŠ a studenti SŠ mohou začít registrovat do třetího ročníku soutěže Rozpočti si to!. Soutěž bude letos probíhat on-line na webové aplikaci www.rozpoctisito.cz (stránka se připravuje). 

Zájemci se již nyní mohou předregistrovat, aby se k nim dostaly všechyny potřebné informace včas.

"Úroveň FG v Čechách je nízká"

Ministerstvo financí provedlo na podzim 2015 měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky. Toto šetření se stalo součástí světového měření společně s dalšími desítkami zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). 

Kompletní výsledky průzkumu naleznete zde.

Nejzajímavější výstupy z průzkumu shrnuli také v reportáži České televize, na ČT24:

"V případě výpadku hlavního zdroje příjmu by 15 procent domácností nepokrylo své náklady ani po dobu jednoho měsíce. Vyplývá to z průzkumu finanční gramotnosti provedené ministerstvem financí a Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v loňském roce. Podobně dopadl i test uskutečněný v roce 2010." 

Videoreportáž i pokračování článku naleznete zde.

Aktualizované pracovní sety

Během září jsme pro Vás zaktualizovali sady Pracovních setů pro ZŠ i pro SŠ. Upravené materiály si můžete stáhnout zde:

Chcete-li si stáhnout kompletní sady setů, vyplňte, prosím, tento formulář. Obratem Vám zašleme hesla ke stažení.

Inspirace

Otevřená věda je projekt Akademie věd ČR s více než desetiletou historií umožňuje studentům, pedagogům i veřejnosti nahlédnout pod pokličku české vědy a výzkumu. 

Podívejte se na ukázku z cyklu NEZkreslená věda, věnovaný Finanční gramotnosti:

Robert Kiyosaki - je americký podnikatel a autor knih, známý svým bestsellerem Bohatý táta, chudý táta. Je také někdy označován jako "učitel bohatých". Rozhovor s ním si poslechněte v pořadu Na Plovárně - s Markem Ebenem:
 

Kniha ke stažení

Jak si správně nastavit osobní či rodinný rozpočet nebo jak v dobrém finančním zdraví projít úskalím nejrůznějších (pseudo)výhodných půjček? To vše a ještě mnohem víc vám spolehlivě poradí PRŮVODCE OSOBNÍMI FINANCEMI. Publikaci, kterou v elektronické podobě najdete ZDE

Archiv

V našem archivu Téma měsíce se můžete podívat i na další oblasti finančního vzdělávání. K dispozici jsou vždy ke každému tématu: články, odkazy, videa, animace, pracovní listy a další materiály.

© 2016 yourchance, o.p.s. - projekt Finanční gramatonost do škol
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky